Pytania i odpowiedzi na temat jednorazowych kombinezonów ochronnych

Czy mogę użyć jednorazowych kombinezonów ochronnych więcej niż jednen raz?

Jednorazowe kombinezony ochronne nie nadają się do wielokrotnego użytku.

Jak prawidłowo założyć i zdjąć jednorazowy kombinezon ochronny?

Aby jednorazowa odzież ochronna mogła w pełni spełniać swoją funkcję ochronną, konieczne jest prawidłowe zakładanie i zdejmowanie. Poniższe kroki należy wykonać zgodnie z podaną kolejnością.  Przed założeniem konieczne jest sprawdzenie kombinezonu ochronnego pod kątem wszelkich wad, takich jak: np. otwarte szwy, uszkodzony zamek lub innych, mogących spowodować zmniejszenie funkcji ochronnych.

Zakładanie jednorazowego kombinezonu ochronnego:

  1. Zdejmij biżuterię i zegarek
  2. Załóż kombinezon i zapnij suwak do talii
  3. Załóż buty
  4. Załóż półmaskę ochronną i dopasuj ją zgodnie z instrukcją
  5. Załóż okulary ochronne
  6. Załóż kaptur kombinezonu na głowę
  7. Całkowicie zapnij zamek kombinezonu
  8. Przyklej zakładkę  na suwak, aby zakryć obszar podbródka i zamek błyskawiczny
  9. Załóż rękawice ochronne, a następnie naciągnij na nie rękawy kombinezonu, aby zasłaniały mankiet rękawicy
  10. Sprawdź, czy kombinezon nie rozdziera się podczas rozciągania lub kucania

Zdejmowanie jednorazowego kombinezonu ochronnego:

  1. Zdezynfekuj rękawice ochronne
  2. Zdejmij kaptur
  3. Zsuń kombinezon przez ramiona do poziomu bioder, w taki sposób, aby strona zewnętrzna była wywinięta do wewnątrz. Równocześnie wyjmij ręce z rękawów (możliwa pomoc drugiej osoby w rękawicach ochronnych i półmasce filtrującej)
  4. Wraz z całkowitym zdjęciem kombinezonu należy zdjąć buty
  5. Zdejmij rękawice ochronne w taki sposób, aby strona wewnętrzna została wywinięta na zewnątrz, następnie zdejmij okulary ochronne w kierunku od tyłu do przodu (nie przenosząc ich nad głową!)
  6. W ten sam sposób zdejmij półmaskę ochronną
  7. Zdezynfekuj ręce, a następnie dokładnie umyj ręce, twarz i inne zanieczyszczone obszary skóry wodą i mydłem dezynfekującym
Co mówą oznaczenie: typ 3, 4 lub 5/6?

Aby ułatwić wybór odpowiedniej odzieży ochronnej, Unia Europejska określiła zharmonizowane normy dotyczące różnych klas ochrony (nazywane również typami), w zakresie ochrony przed chemikaliami w kategorii III. Określony za pomocą cer- tyfikacji typ ochrony informuje o tym, do jakiego rodzaju ekspozycji (pył, ciecz, gaz) przeznaczony jest dany kombinezon.

  • Typ 3 Kombinezon chroniący przed ciekłymi chemikaliami - szczelny dla cieczy
  • Typ 4 Kombinezon chroniący przed rozpylonymi cieczami - bryzgoszczelny
  • Typ 5 Kombinezon chroniący przed cząstkami stałymi - pyłoszczelny
  • Typ 6 Kombinezon zapewniający ograniczoną ochronę przed rozpylonymi cieczami
Do jakich zastosowań można używać jednorazowego kombinezonu ochronnego?

Obszary zastosowania są bardzo zróżnicowane i zależą od rodzaju kombinezonu. Kombinezony SMS z certyfikatem typu 5/6 są odpowiednie do zastosowań w suchych warunkach oraz przy wyższych temperaturach otoczenia. Natomiast szczelne kombinezony typu 3 są przeznaczone do pracy ze stężonymi chemikaliami oraz cieczami. W przypadku stosowania skoncentrowanych i/lub toksycznych chemikaliów należy upewnić się, że wszystkie stosowane środki ochrony indywidualnej spełniają wymagania i gwarantują właściwy poziom ochrony.

Czy jednorazowy kombinezon ochronny nadaje się do pomieszczeń czystych?

Jedynie kombinezon uvex 5/6 comfort (98710) został odpowiednio przetestowany i uzyskał klasę 8 zgodnie z normą ISO 14644-1.

Czy kombinezony ochronne można personalizować?

Nie, jednorazowe kombinezony ochronne nie mogą być udoskonalane/personalizowane. Spełniają wymagania normy jedynie przy zachowaniu oryginalnego stanu pierwotnego.

Jak prawidłowo zutylizować jednorazowe kombinezony ochronne?

Prawidłowa utylizacja jednorazowego kombinezonu ochronnego zależy od rodzaju zanieczyszczenia. Jeśli nie ma zagrożenia związanego ze skażeniem, zużyte kombinezony można składować bez narażania środowiska. W przypadku silnego zabrudzenia lub zanieczyszczenia substancjami toksycznymi podczas użytkowania, należy zastosować specjalne zasady utylizacji, ściśle powiązane z rodzajem zanieczyszczeń.

W jakich warunkach i jak długo można przechowywać jednorazowy kombinezon ochronny?

Kombinezony uvex należy przechowywać w suchym miejscu, w oryginalnym opakowaniu, w temperaturze pomiędzy 15 a 25°C bez promieniowania UV. Jeśli wymagania te są spełnione, okres przydatności do użytkowania wynosi 5 lat.

Czym jest przenikanie? Gdzie znajdę szczegółowe informacje dotyczące czasu przenikania poszczególnych substancji?

W przypadku przenikania chodzi o proces, podczas którego substancje chemiczne przenikają na poziomie molekularnym przez „szczelny” materiał. Znajdujące się na zewnętrznej stronie substancje chemiczne przenikają w różnych fazach chemicznych przez kombinezon ochronny lub rękawice chemiczne i przedostają się na stronę wewnętrzną.

Szczegółowe informacje na temat czasów przenikania poszczególnych substancji chemicznych można znaleźć na platformie uvex Chemical Expert System.

Czy akcesoria do jednorazowych kombinezonów ochronnych posiadają certyfikaty?

Nie, nie są to certyfikowane produkty, ponieważ akcesoria takie jak ochraniacze przedramion, ochraniacze na obuwie, czy kaptury nie mogą być certyfikowane. Jednak są one wykonane z tego samego materiału co odpowiednie kombinezony, dlatego też można orientacyjnie odnieść się do danych dotyczących kombinezonów.

Czy jednorazowy kombinezon ochronny chroni przed koronawirusem?

Według Instytutu Roberta Kocha najważniejszymi i najskuteczniejszymi działaniami są wciąż: „Samoizolacja w przypadku choroby, dobra higiena rąk, przestrzeganie zasad kaszlu i kichania oraz zachowanie dystansu (co najmniej 1,5 metra)”. W kontaktach z pacjentami władze zalecają między innymi noszenie kombinezonu certyfikowanego zgodnie z EN 14126. Więcej informacji można znaleźć na stronach RKI lub WHO.