Okulary ochronne chroniące przed podczerwienią

Oko jest znacznie bardziej wrażliwe na promieniowanie podczerwone niż nasza skóra. Tam, gdzie skóra nadal postrzega promieniowanie cieplne jako akceptowalne lub nawet przyjemne, oko może już doznać początkowych uszkodzeń w wyniku ciągłego narażenia. Innowacyjna technologia okularów ochronnych uvex IR-ex zapewnia niezawodną ochronę i doskonałą widoczność. uvex jest pierwszą firmą, która zastosowała w swoich okularach ochronnych chroniących przed podczerwienią soczewki barwione na szaro. To pozwala na optymalne rozpoznawanie kolorowych świateł sygnalizacyjnych lub ostrzegawczych w każdej sytuacji, co stanowi zdecydowaną zaletę w zakresie bezpieczeństwa pracy.

uvex safety glasses with infrared protection spectacles and goggles

uvex super f OTG i uvex pheos cx2

Okulary ochronne uvex IR-ex mogą więcej

Ochrona przed promieniowaniem podczerwonym zgodna z normą EN 171

Perfekcyjne rozpoznawanie kolorów i wykrywanie światła sygnalizacyjnego

Dobra przepuszczalność światła w połączeniu z wysoką ochroną przed IR

100% ochrona przed promieniowaniem UV400

Soczewka wyjątkowo odporna na zarysowania na zewnątrz, trwale nieparująca od wewnątrz (K N)

Odpowiednie jako ochrona spawalnicza (zgodnie z normą EN 169)

Szary filtr przyjemny dla oka

Ochrona mechaniczna w ekstremalnych temperaturach (FT: odporność na uderzenia 162 km/h w temperaturze 55°C)

uvex IR-ex made in germany

Podczerwień — niewidzialne zagrożenie

Promieniowanie podczerwone (IR) jest często postrzegane jako ciepło i rozciąga się na widmo długości fali od 780 nm do 1 mm. Podobnie jak promieniowanie UV, ludzkie oko nie jest w stanie dostrzec promieniowania podczerwonego. Ludzie używają kremów z filtrem przeciwsłonecznym oraz noszą odzież ochronną i okulary przeciwsłoneczne, aby chronić się przed naturalnym promieniowaniem UV słońca. Jednak promieniowanie podczerwone występuje tylko w określonych warunkach i miejscach pracy, co oznacza, że świadomość potencjalnych zagrożeń jest mniejsza.

Trzy widma promieniowania IR:

IR-A (780 nm–1400 nm)
Może dotrzeć do siatkówki i tkanki tłuszczowej

IR-B (1400 nm–3000 nm)
Przenika jedynie przez naczynia krwionośne tuż przed początkiem tkanki tłuszczowej

IR-C (3000 nm–1 mm)
Dociera jedynie do powierzchni skóry i rogówki

uvex IR-ex chroni oczy

Intensywne promieniowanie podczerwone występuje w wielu miejscach pracy, od przemysłu metalowego, stalowego, ceramicznego i szklarskiego po sektory, w których wykorzystuje się na przykład sztuczne emitery podczerwieni do hartowania i suszenia.

Aby zapewnić skuteczną ochronę wrażliwego ludzkiego oka w niemal każdej sytuacji, uvex opracował innowacyjną technologię IR-ex do okularów ochronnych. Zapewnia to niezawodną ochronę przed promieniowaniem podczerwonym zgodnie z normą EN 171, a jednocześnie zapewnia doskonałą widoczność dzięki sprawdzonej technologii powłok uvex supravision.

infrared radiation spectrum and protective uvex IR-ex lens tinting
uvex safety glasses with UV400 technology to protect against ultraviolet radiation

Ochrona przed promieniowaniem UV400

Promieniowanie podczerwone, podobnie jak promieniowanie UV, nie jest postrzegane przez oko i dlatego niesie ukryte ryzyko dla zdrowia. Okulary ochronne uvex IR-ex są dostępne w stopniach ochrony 1,7/3/5. Wysoka przepuszczalność światła w zakresie widzialnym w połączeniu ze 100% ochroną UV400 sprawiają, że ich wydajność jest naprawdę imponująca.

uvex IR-ex – x-showcase

uvex IR-ex safety glasses infrared protection x-showcase product video

Doskonałe rozpoznawanie kolorów i świateł sygnalizacyjnych

Odcień soczewek uvex IR-ex to innowacja w dziedzinie okularów chroniących przed podczerwiennią: zamiast zielonego lub niebieskiego, jak stosowane w konwencjonalnych modelach, soczewki są zabarwione na szaro — wcześniej było to oferowane tylko w przypadku klasycznych okularów chroniących przed odblaskami lub w niektórych spawalniczych okularach ochronnych. Szare zabarwienie soczewek znacznie ułatwia rozpoznawanie kolorów i pozwala na wyraźne wykrycie kolorowych świateł sygnalizacyjnych lub ostrzegawczych.

Colour chart comparison normal colour vision and colour vision with conventional green filter
safety glasses infrared protection conventional green tinting
Colour chart comparison normal colour vision and colour vision with conventional blue filter
safety glasses infrared protection conventional blue tinting
Colour chart comparison normal colour vision and colour vision with uvex IR-ex 1.7 light grey filter
safety glasses infrared protection uvex IR-ex 1.7 light grey tinting
Colour chart comparison normal colour vision and colour vision with uvex IR-ex 3 grey filter
safety glasses infrared protection uvex IR-ex 3 grey tinting
Colour chart comparison normal colour vision and colour vision with uvex IR-ex 5 dark grey filter
safety glasses infrared protection uvex IR-ex 5 dark grey tinting

uvex super f OTG

uvex super f OTG to wygodne okulary ochronne zapewniające doskonałą osłonę oczu. Unikalna konstrukcja oprawki pasuje wygodnie do większości okularów korekcyjnych, co czyni je tanią alternatywą dla ochronnych okularów korekcyjnych i jest odpowiednia dla osób odwiedzających miejsca, w których konieczne jest stosowanie środków ochrony wzroku.

uvex pheos cx2

Optymalna ochrona oczu w każdej sytuacji: miękka osłona brwi jest formowana wtryskowo na soczewce i zapobiega przedostawaniu się kurzu i rozprysków cieczy do oczu. Innowacyjna osłona oczu uvex x-tended zapewnia dodatkową ochronę.

Okulary ochronne uvex IR-ex do Twojego miejsca pracy

Wyjątkowe właściwości ochronne i wizualne oferowane przez okulary ochronne uvex IR-ex sprawiają, że nadają się one do stosowania w wielu gałęziach przemysłu: na przykład do kontroli jakości obiektów żarzących się lub w środowiskach o wysokim poziomie sztucznego oświetlenia podczerwonego. Można je również stosować jako spawalnicze okulary ochronne zgodnie z normą EN 169. Dzięki atrakcyjnej cenie i długiej żywotności okulary ochronne uvex IR-ex to także doskonały wybór pod kątem ekonomicznym.

Promieniowanie podczerwone - najważniejsze informacje

Co to jest promieniowanie podczerwone?

Promieniowanie podczerwone nie jest widoczne dla ludzkiego oka. Nazywa się je również promieniowaniem cieplnym i obejmuje widmo elektromagnetyczne o długości fali od 780 nm do 1 mm (1 000 000 nm).

Najbardziej znanym naturalnym źródłem promieni podczerwonych jest słońce — odpowiada ono za około 50% światła słonecznego docierającego do naszej Ziemi. W wielu miejscach pracy promieniowanie podczerwone jest wytwarzane przez źródła sztuczne, takie jak przedmioty żarzące się i promienniki.

Promieniowanie podczerwone odkrył astronom Friedrich Wilhelm Herschel w 1800 roku. Jego eksperymenty pomogły mu odkryć, że światło i promieniowanie podczerwone to to samo zjawisko – promieniowanie elektromagnetyczne.

Promieniowanie podczerwone dzieli się na trzy widma:

  • IR-A (780 nm–1400 nm)
  • IR-B (1400 nm–3000 nm)
  • IR-C (3000 nm–1 mm)
Dlaczego promieniowanie podczerwone jest niebezpieczne?

Kiedy promieniowanie podczerwone przenika do tkanki ludzkiej, może spowodować jej uszkodzenie. Działa to zgodnie z zasadą: im większa długość fali, tym mniejsza głębokość penetracji tkanki. Oko ludzkie jest szczególnie narażone na promieniowanie podczerwone.

Promieniowanie IR-A ma największą głębokość penetracji i może dotrzeć do siatkówki i tkanki tłuszczowej.

Promieniowanie IR-B przenika do naczyń krwionośnych jedynie tuż przed początkiem tkanki tłuszczowej.

Promieniowanie IR-C dociera jedynie do powierzchni skóry i rogówki.

Jeśli soczewka oka zostanie wystawiona na działanie ciepła poprzez promieniowanie podczerwone, może to prowadzić do zaćmy. Zagrożona jest także siatkówka – nadmierne nagrzanie tkanki może spowodować nieodwracalne uszkodzenie.

Kiedy które promieniowanie podczerwone przeważa?

W zależności od miejsca pracy ludzie są narażeni na silniejsze lub słabsze promieniowanie podczerwone. Efekty temperatury i światła dają pierwsze wrażenie potencjalnego ryzyka:

temperatura wrażenie koloru przykład potencjalne ryzyko
200°C Brak światła widzialnego Piekarnik, grzejnik IR Brak
500°C Początkowe, czerowne rozgrzanie Grill elektryczny Początkowe ryzyko dla soczewki i rogówki
1500°C Oślepiający biały żar Roztopione żelazo Zagrożenie dla siatkówki, soczewki i rogówki
5500°C Neutralna biel Słońce Ryzyko dla siatkówki, ryzyko dla skóry, soczewki i rogówki spowodowane promieniowaniem UV
Które miejsca pracy są dotknięte?

Ochrona przed promieniami podczerwonymi jest wymagana nie tylko w odlewniach czy wielkich piecach, gdzie panują ekstremalne temperatury. Przemysłowe promienniki lub systemy oświetleniowe mogą również generować szkodliwe dla oczu promieniowanie podczerwone.

miejsce pracy Informacja zabezpieczenia
Huty, odlewnie Wartość progowa dla oczu prawdopodobnie zostanie przekroczona: im gorętszy stopiony metal, tym większe ryzyko (stopione żelazo: 1450°C, stopione aluminium: 750°C). Stosowanie osłon, minimalizowanie czasu narażenia, stosowanie środków ochrony osobistej (LUB okularów/przyłbic ochronnych, odzieży ochronnej).
Wielkie piece Wartość progowa dla skóry i oczu może zostać przekroczona (1600°C). Stosowanie osłon, wizjerów i odpowiedniej odzieży ochronnej.
Obróbka szkła, produkcja szkła Wartość progowa dla oczu może zostać przekroczona, szczególnie w przypadku przebywania przed bębnem grzewczym i piecem szklarskim (stopień ekspozycji zależny jest od temperatury źródła promieniowania), promieniowanie UV występuje także podczas obróbki szkła płomieniami gazowymi. Stosowanie środków ochronnych i środków ochrony osobistej (LUB okularów ochronnych bez zniekształceń kolorów).
Przemysłowe emitery podczerwieni Wartość progowa dla oczu może zostać przekroczona (w zależności od odległości i czasu trwania narażenia). Stosowanie osłon i środków ochrony osobistej (okulary chroniące przed podczerwienią).
Otwarty ogień Wartość progowa dla oczu zostaje przekroczona w przypadku długotrwałego wpatrywania się w płomienie z bliskiej odległości. Noszenie środków ochrony osobistej (okulary chroniące przed podczerwienią).
Promienniki podczerwieni w gastronomii Do celów grzewczych bardzo często wykorzystuje się silne emitery podczerwieni (2 kW). Jeśli emiter znajduje się wystarczająco blisko (20 cm), po krótkim czasie (< 10 s) zostaje przekroczona wartość progowa dla oczu. Odpowiednia odległość od źródła ciepła, bez bezpośredniego patrzenia.
Jaka jest ochrona przed promieniowaniem podczerwonym?

Aby chronić oczy przed niebezpiecznym promieniowaniem podczerwonym, w wielu miejscach pracy konieczne jest noszenie odpowiednich okularów ochronnych.

Zdecydowanie zaleca się stosowanie certyfikowanych środków ochrony osobistej zgodnych z normą DIN EN 171. Na przykład w przypadku pracy wymagającej długotrwałego lub częstego oglądania świecących obiektów niezbędne jest noszenie odpowiednich okularów ochronnych.

Poziomy ochrony przed promieniowaniem podczerwonym i zalecenia dotyczące stosowania zgodnie z EN 171

4-1,7 średnia temperatura źródła promieniowania do 1090°C
4-2 średnia temperatura źródła promieniowania do 1110°C (kuźnie)
4-3 średnia temperatura źródła promieniowania 1190°C (dmuchanie szkła)
4-4 średnia temperatura źródła promieniowania 1290°C (odlewnie)
4-5 średnia temperatura źródła promieniowania 1390°C (odlewnie stali)
4-6 średnia temperatura źródła promieniowania 1510°C (odlewnie żeliwa)
Okulary spawalnicze czy okulary chroniące przed podczerwienią?

Podczas spawania oczy należy chronić przed intensywnym promieniowaniem widzialnym, a jednocześnie jasność łuku spawalniczego należy zmniejszyć do takiego poziomu, aby proces spawania można było obserwować bez odblasków. Ochrona przed promieniowaniem podczerwonym jest wymagana w przypadku prac, w których występuje narażenie na wysokie, niewidoczne promieniowanie cieplne. Oprócz wyposażenia ochronnego, takiego jak osłony wzroku, w miejscu pracy wymagane jest noszenie okularów chroniących przed podczerwienią.

Dlatego wymagania dotyczące filtrów do ochrony oczu są różne: norma DIN EN 169 określa ochronę spawalniczą, natomiast norma DIN EN 171 dotyczy ochrony przed promieniowaniem podczerwonym. Okulary ochronne uvex IR-ex chroniące przed podczerwienią spełniają obie normy i dlatego można ich używać również do spawania.

Więcej szczegółów