#protectingplanet – uvex chroni ludzi i planetę

Misja uvex - potecting people - skupiająca się na „ochronie ludzi” jest ważniejsza niż kiedykolwiek! Zaangażowanie uvex obejmuje również odpowiedzialność wobec społeczeństwa i środowiska. Jako firma rodzinna, zrównoważony rozwój jest od wielu lat na czele myśli i działań całej firmy.

uvex wyznaczył sobie ambitne cele w zakresie ochrony środowiska, gospodarki i społeczeństwa. Zakłady produkcyjne uvex pracują nad zwiększeniem efektywności energetycznej i robią wszystko, aby w najbliższej przyszłości stać się neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla.

Wysokie standardy jakości produktów są połączone z rozwojem koncepcji recyklingu i wykorzystaniem materiałów pochodzenia biologicznego. Trwałość i długa żywotność produktów uvex pomagają zmniejszyć ilość odpadów i chronić zasoby.

Pod hasłem protecting planet uvex po raz pierwszy prezentuje kompletny system zrównoważonych produktów przyjaznych dla środowiska.

obejrzeć wideo

Chronimy ludzi podczas pracy, uprawiania sportu i w czasie wolnym — robimy to od 1926 roku. „protecting people” to nasza misja.

„protecting planet" stanowi konsekwentną realizację zasady odpowiedzialnego podejścia do ludzi, społeczeństwa i natury.

Motto protecting planet powstało z myślą o zapewnieniu maksymalnej przejrzystości i dostarczeniu informacji o naszej działalności na rzecz zrównoważonego rozwoju: od produktów oszczędzających zasoby, poprzez innowacyjne środki w naszych własnych zakładach, aż po zaangażowanie i projekty społeczne.

Michael Winter, wspólnik zarządzający uvex group

Znak zrównoważonego rozwoju uvex: obietnica dla ludzi i środowiska

Protecting people to misja stojąca za wszystkimi markami grupy uvex.

Jej celem jest zapewnienie ludziom dokładnie takiej ochrony, jakiej potrzebują dzięki produktom uvex. Jednocześnie uvex definiuje „ochronę” nie tylko w kategoriach ochrony ciała, ale całości środowiska: w kontekście społecznym, ekologicznym i gospodarczym. Ochrona ludzi w naturalny sposób prowadzi do ochrony planety, rozszerzając tę obietnicę o ochronę społeczeństwa i zasobów. Aby zakomunikować poszczególne działania, uvex wprowadził koncepcję etykiet opisujących projekty i działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Przykłady działań na rzecz protecting planet:

Dowiedz się więcej

W celu ochrony zasobów i środowiska grupa uvex przetwarza różne rodzaje materiałów pochodzących z recyklingu. Należą do nich m.in. poliamid z recyklingu (z nadwyżek produkcyjnych) oraz tworzywa PET z recyklingu z butelek po napojach. Materiały te są wykorzystywane do produkcji oprawek okularów ochronnych, akcesoriów do okularów, opasek na głowę oraz okularów do czytania wykonanych w co najmniej 70 procentach z surowców pochodzących z recyklingu post-konsumenckiego.

Dowiedz się więcej

Grupa uvex nie stosuje żadnych substancji niebezpiecznych dla zdrowia zgodnie z rozporządzeniem REACH, a także narzuciła własną listę „Restricted Substances”. Polityką grupy uvex jest oferowanie tylko takich produktów, które charakteryzują się maksymalną redukcją substancji szkodliwych i nie szkodzą użytkownikowi ani środowisku. Szczególnie w przypadku produktów mających kontakt ze skórą, takich jak środki ochrony indywidualnej, grupa uvex safety stosuje najsurowsze kryteria, które przekraczają obowiązujące dyrektywy UE.

Dowiedz się więcej

Aby chronić środowisko, grupa uvex stara się ograniczyć ilość odpadów w jak największej liczbie miejsc. W tym celu regularnie kontrolujemy wykorzystanie zasobów w naszych zakładach produkcyjnych, aby sprawdzić, w jakim stopniu można usprawnić procedury i procesy. Pierwszą zmianą, którą sukcesywnie wdrażamy, jest ograniczenie zużycia materiałów tekturowych poprzez zmianę rozmiarów opakowań lub ich ponowne wykorzystanie. Kolejnym działaniem ograniczającym ilość odpadów jest aranżacja stoisk Targowych - większość wyposażenia targowego jest wypożyczona, czemu prawie wszystkie elementy mogą być ponownie wykorzystane również przez inne firmy.

Dowiedz się więcej

Ochrona środowiska zaczyna się od elektryczności. Z tego powodu grupa uvex wykorzystuje zieloną energię we wszystkich swoich lokalizacjach na terenie Niemiec. Dotyczy to również uvex safety Cagi we Włoszech, Swedsafe w Szwecji i Heckel w La Walck, we Francji. Zarządzanie energią zgodnie z normą ISO 50001 zobowiązuje grupę uvex do przedstawienia dowodów na ciągłe oszczędzanie energii. Ponadto oszczędzanie energii elektrycznej w łańcuchu tworzenia wartości ma również wysoki priorytet. Grupa uvex zapewnia zrównoważoną produkcję poprzez ciągłe wdrażanie środków zrównoważonego rozwoju we własnych zakładach produkcyjnych na całym świecie. Poszczególne środki obejmują m.in. oświetlenie LED, najnowocześniejsze maszyny i procesy odzysku ciepła.

Dowiedz się więcej

uvex widzi przyszłość w materiałach pochodzenia roślinnego i biologicznego. Dlatego już dziś, w szerokiej gamie produktów uvex można spotkać materiały takie jak: biobaza HDPE (polietylen o wysokiej gęstości) z trzciny cukrowej, lawalan (prasowana wełna), prolan (prasowana bawarska wełna owcza), pianki PU na bazie oleju rzepakowego, tekstylia wykonane z przetworzonych butelek PET lub włókna bambusa i biopoliamid czy też inne tworzywa sztuczne na bazie oleju rycynowego.

Dowiedz się więcej

Grupa uvex wyróżnia się wymiernie wyższą jakością produktów w porównaniu z konkurencją (np. powłoki okularów ochronnych uvex charakteryzujące się wyjątkową trwałością). W związku z tym klienci grupy uvex mogą rzadziej kupować nowe produkty, ponieważ produkty dużo dłużej służą ich użytkownikom. Zwiększona żywotność produktów nie tylko przyczynia się do realnych oszczędności pieniędzy, ale także do oszczędzania zasobów i zmniejszenia ilości odpadów.

Dowiedz się więcej

Grupa uvex postawiła sobie za cel ciągłe zmniejszanie emisji CO2 na różnych poziomach. Na przykład w Niemczech grupa uvex pozyskuje zieloną energię w oparciu o 100 procentach energii odnawialnej oprócz gazu neutralnego pod względem CO2. W ten sposób grupa uvex wykorzystuje infrastrukturę infra fürth gmbh do kompensowania emisji CO2 powstającej w procesie spalania gazu i wspiera projekty związane z ochroną klimatu. We własnych zakładach produkcyjnych uvex, z których wiele znajduje się w Niemczech i Europie, wytwarzane są innowacyjne produkty i usługi na rynek globalny. Gwarantuje to przede wszystkim wysoką jakość, a jednocześnie zapewnia, że trasy transportowe są jak najkrótsze. Grupa uvex wnosi kluczowy wkład w zmniejszenie swojego śladu ekologicznego, regularnie wdrażając działania na rzecz zrównoważonego rozwoju w swoich zakładach produkcyjnych.

 

Dowiedz się więcej

W ramach strategii zrównoważonego rozwoju grupa uvex wyznaczyła sobie cel ciągłego zwiększania udziału opakowań przyjaznych dla środowiska, wśród wszystkich opakowań, które stosuje. W tym celu wykorzystywane są np. opakowania neutralne dla klimatu (status osiągnięty dzięki środkom kompensującym osiąganym dzięki projektom ochrony klimatu) i w 100 procentach nadające się do recyklingu, czasem nawet pochodzenia roślinnego w postaci tektury z trawy. Kolejnymi przykładami są papier z trawy i kamienia, a także folia opakowaniowa z recyklingu i torby wykonane z surowców odnawialnych, takich jak Tencel.

Etykietę zrównoważonego rozwoju: protecting planet, można znaleźć na produktach i ich opakowaniach, a także na stoiskach targowych lub w katalogach i ulotkach. Dzięki takiemu podejściu uvex chce nie tylko podkreślić swoje zaangażowanie w te obszary zrównoważonego rozwoju, ale także podnieść świadomość przyjaznych dla środowiska i społecznie odpowiedzialnych praktyk biznesowych.

Download folder

Zrównoważone produkty uvex

uvex i-range planet

Materiały z recyklingu

Zauszniki okularów są w 39% wykonane z materiałów pochodzenia biologicznego. uvex opiera się przy tym na surowcu odnawialnym, jakim jest rącznik pospolity, i wykorzystuje energię z biomasy. Części sprzęgające i zaczepy opaski wykonane są w 22% z przetworzonych butelek PET, natomiast miękka poduszka na twarz wykonana jest w ponad 35% z przetworzonego granulatu pochodzącego z odpadów produkcyjnych. Opaska gogli ochronnych wykonana jest w 72% z przetworzonych odpadów przędzy.

Opakowanie przyjazne dla środowiska

Folie wykorzystane do produkcji worków polietylenowych składają się w 70 procentach z materiału pochodzącego z recyklingu, pozyskiwanego z odpadów produkcyjnych. Wszystkie pudełka kartonowe są wykonane w ponad 90 procentach z makulatury.

Produkcja przyjazna dla środowiska

Wymagana ilość papieru potrzebna do wykonania instrukcji użytkowania została zmniejszony o 30 procentach. Ponadto zwiększenie jednostki opakowaniowej z 5 do 10 okularów spowodowało zmniejszenie niezbędnej ilości materiału tekturowego i jednocześnie przyczyniło się do ograniczenia ilości odpadów.


uvex xact-fit planet

Materiały z recyklingu

Do produkcji ergonomicznie ukształtowanych uchwytów xact-fit planet użyto polipropylenu (PP) pochodzącego w 100% z recyklingu. Owalne piankowe zatyczki podlegają ścisłej kontroli i charakteryzują się maksymalną redukcją substancji szkodliwych.

Pakowanie przyjazne środowisku

Wszystkie opakowania produktów do ochrony słuchu wykonane są w 100% z kartonu pochodzącego z recyklingu.

Produkcja przyjazna środowisku

Firma SwedSafe, należąca do grupy uvex, pozostawia jedynie niewielki ślad węglowy. Do produkcji nie są wykorzystywane żadne paliwa kopalne, a 100% potrzebnej energii elektrycznej pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Aby promować bioróżnorodność w tym miejscu, zasadzono naturalne trawy i dodatkowe rośliny kwitnące, aby stworzyć więcej siedlisk dla owadów. Firma SwedSafe posiada certyfikat zarządzania środowiskiem ISO 14001.


uvex pheos planet

Materiały z recyklingu

Skorupa hełmu w 30 procentach składa się z bioplastiku. Organiczny materiał źródłowy, trzcina cukrowa, jest przetwarzany zgodnie z najsurowszymi wymaganiami jakościowymi i osiąga wysoki poziom stabilności i wytrzymałości. Ponadto elementy więźby zostały wykonane w 50 procentach z granulatu pochodzącego z recyklingu pozostałości po produkcji hełmów. To znacznie zmniejsza ilość odpadów związanych z procesem produkcji.

Opakowanie przyjazne dla środowiska

Wszystkie opakowania jednostkowe wykonane są z regranulatu i zostały zaczerpnięte z gospodarki recyklingowej. Opakowanie jest jednogatunkowe - po użyciu może zostać zwrócone do łańcucha recyklingu. Oszczędza to również zasoby kopalne. Instrukcje użytkowania są drukowane na papierze w 100 procentach pochodzącym z recyklingu.


uvex Bamboo TwinFlex® D xg planet

Technologia Bamboo TwinFlex® jest zastrzeżoną marką UVEX SAFETY Gloves GmbH & Co. KG., Niemcy.

Materiały przyjazne dla środowiska

Dzięki zastosowaniu bambusowej wiskozy uvex wykorzystuje materiał oparty na odnawialnym surowcu bambusowym oraz na poliamidzie z recyklingu. Razem te zrównoważone materiały stanowią 45 procentach użytego materiału! W trosce o ochronę zdrowia użytkownika rękawice charakteryzują się również znacznym przewyższeniem wymagań określonych w REACH, a kompatybilność ze skórą została potwierdzona dermatologicznie przez Instytut proDerm.

Opakowanie przyjazne dla środowiska

Opakowanie rękawic zostało znacznie zredukowane: zamiast gumek stosuje się papierowe opaski, a opakowania wykonane z poliestru w ogóle nie są używane.

Techniki produkcji neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla w zakładzie w Lüneburgu

Firma uvex safety gloves ma certyfikat zarządzania środowiskowego ISO 14001 oraz zarządzania energią ISO 50001, a jej produkcja jest neutralna pod względem emisji CO2 w odniesieniu do bezpośrednich emisji produkcji. Aby to osiągnąć, od 2014 roku kupujemy energię elektryczną pochodzącą w 100 procentach ze źródeł odnawialnych; dzięki certyfikowanemu produktowi zielonej energii elektrycznej promujemy budowę nowych elektrowni odnawialnych w regionie. Do eksploatacji wysokowydajnej jednostki kogeneracyjnej w zakładzie wykorzystujemy „eko-gaz”, w którym kompensowana jest emisja CO2 powstająca podczas spalania gazu. W ramach kompensacji inwestujemy wyłącznie w projekty ochrony klimatu, które są certyfikowane zgodnie z uznanymi międzynarodowymi standardami jakości (Gold Standard lub „VCS – Verified Carbon Standard”) i w ten sposób wspieramy np. budowę nowych elektrowni produkujących energię słoneczną i wiatrową w Indiach.


uvex 1 G2 planet

Materiały z recyklingu

Materiał wierzchni półbutów ochronnych jest w 100 procentach wykonany z poliestru z recyklingu butelek PET. Wkładka antyprzebiciowa jest również wykonana w 100 procentach z włókien pochodzących z recyklingu. W nadnosku z TPR zastosowano 40 procentach recyklingowanego TPU. Siatkowa podszewka buta składa się w 52 procentach z poliestru z recyklingu i w 18 procentach z włókien bambusowych. Ponadto wymienna, komfortowa wkładka jest wykonana w 100 procentach z recyklingowanego poliestru i pianki PU. Całe obuwie ochronne zostało wyprodukowane bez użycia jakichkolwiek szkodliwych substancji wymienionych na liście zakazanych substancji niebezpiecznych stworzonej przez uvex i wykracza poza zakres rozporządzenia REACH.

Opakowanie przyjazne dla środowiska

Wszystkie pudełka na obuwie uvex są wykonane w 90 procentach z tektury pochodzącej z recyklingu. Ponadto bibułki są produkowane w 100 procentach z materiałów z recyklingu, podobnie jak instrukcje użytkowania, które w całości są wykonane z papieru z recyklingu.

Produkcja przyjazna dla środowiska

Zakład produkcyjny uvex w miejscowości Ceva, we Włoszech został kilka lat temu całkowicie przestawiony na zieloną energię elektryczną i zielony gaz, a od 2017r. jest certyfikowany zgodnie z systemem zarządzania środowiskowego ISO 14001. Ponadto zakład wykorzystuje energię odnawialną z systemem fotowoltaicznym. uvex kładzie szczególny nacisk na zapobieganie powstawaniu odpadów. Na przykład kilka lat temu dokonano zmian w kształcie podeszwy, co znacznie ograniczyło ilość odpadów. Proces czyszczenia i wtrysku jest również stale optymalizowany. Ponadto od pewnego czasu odpady PU są gromadzone, przetwarzane na granulat i ponownie wykorzystywane. W podeszwie zewnętrznej z TPU uvex 1 G2 planet wykorzystuje się do 10 procentach odpadów PU pochodzących z recyklingu z naszej własnej produkcji.


uvex suXXeed greencycle planet

Materiały z recyklingu

Wszystkie składniki materiałowe odzieży są w pełni kompostowalne, a wszystkie produkty mają znak jakości cradle to cradle™. Oprócz bawełny wyróżnia się tutaj zastosowanie specjalnego poliestru i elastanu, które dzięki strukturze kopolimerowej rozkładają się w bardzo krótkim czasie. W odzieży cradle to cradle™ stosowane są wyłącznie składniki, co do których udowodniono, że nie wywierają szkodliwego wpływu na zdrowie człowieka. Co więcej, złoty certyfikat cradle to cradle™ gwarantuje, że w procesie produkcyjnym do ścieków nie przedostają się żadne chemikalia. Po zużyciu się odzieży jej elementy składowe mogą być ponownie wprowadzone do obiegu poprzez kompostowanie.

Opakowanie przyjazne dla środowiska

Poszczególne opakowania, w tym wszystkie zawieszki i etykiety, również ulegają biodegradacji.

Produkcja przyjazna dla środowiska

Do produkcji odzieży wykorzystywana jest energia odnawialna. Jednocześnie co najmniej 50 procentach bezpośrednich emisji na miejscu jest rekompensowanych. Produkcja w Europie i związane z nią krótkie trasy transportowe zapewniają brak niepotrzebnego wpływu na środowisko.